Co warto zobaczyć

 

Mazowsze to nie tylko gospodarka, inwestycje i szansa na realizację kariery zawodowej. Region ma również wiele do zaoferowania turystom oraz tym, których sprowadzają tu sprawy zawodowe. Każdy może znaleźć wiele możliwości i okazji do zwiedzania i wypoczynku.


Północne Mazowsze – Ciechanów i Ostrołęka


Można tu odnaleźć wiele zabytków, a wśród nich przepiękne kościoły czy pozostałości starych mazowieckich grodów. Podróż w tym kierunku powinna uwzględniać Opinogórę. Warto też zobaczyć położony nad Łydynią Ciechanów. Miasto powstało na terenach, które były zamieszkane już 3000 lat p.n.e., a gród na Farskiej Górze istniał już w VII w. Dzisiejszy Ciechanów jest przede wszystkim znaczącym ośrodkiem kulturalnym, pieczołowicie dbającym o tradycje i zabytki przeszłości. Murowany z cegły zamek o układzie gotyckim to prawdziwy skarb – jeden z najciekawszych obiektów nizinnego budownictwa obronnego w Polsce. Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie jest dziś siedzibą muzeum. Nie można też pominąć Farskiej Góry (pierwszego grodu na sztucznym wzniesieniu) z neogotycką dzwonnicą na szczycie oraz parkiem i pomnikiem Ciechana u stóp wzgórza. Sakralną wizytówką miasta jest kościół farny pw. św. Józefa, wzniesiony w drugiej połowie XIV w. Przy zabytkowym rynku z przełomu XIV i XV w. odnaleźć można neogotycki ratusz – uroczy architektoniczny akcent panoramy Ciechanowa.
Na północny wschód od stolicy, w kierunku Ostrołęki, mija się puszczę Kamieniecką i Białą, aby na koniec trafić na ziemię kurpiowską, którą porasta puszcza Zielona. W Ostrołęce i okolicach można odkryć nieskażoną naturalną przyrodę, ciekawe miejsca, spotkać niezwykle gościnnych ludzi i poznać ich zwyczaje – tradycje kurpiowskie. Nadal kwitnie tu rękodzieło. Ludowi twórcy zajmują się bursztyniarstwem, wycinankarstwem, tkactwem, rzeźbiarstwem, plecionkarstwem z korzeni, wyrabianiem naczyń ceramicznych oraz haftem i koronkarstwem. Nieodłącznym elementem tradycji jest barwny strój kurpiowski. Do dziś na kurpiowszczyźnie kultywuje się tradycyjne imprezy obrzędowe m.in. „Wesele kurpiowskie” w Kadzidle, „Miodobranie” w Myszyńcu czy „Palmę Kurpiowską” w Łysych. Historia Ostrołęki sięga końca XI w., a wśród jej burzliwych dziejów należy wspomnieć o Bitwie pod Ostrołęką z 1831r., którą upamiętniają liczne pomniki, groby i mauzolea. Koniecznie trzeba tu zobaczyć: wczesnośredniowieczne grodzisko nieopodal centrum miasta, będące kolebką Ostrołęki; rynek – Plac gen. J. Bema, gdzie mieści się ratusz i dawne starostwo; kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (najstarsza świątynia w Ostrołęce) oraz kościół poklasztorny pw. św. Antoniego Padewskiego (najcenniejszy zabytek tej części Mazowsza). Nie należy także pominąć Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

 

Wschodnie Mazowsze – Siedlce


To piękny region o łagodnym pejzażu, interesujących tradycjach, historii i legendach. Zasłużenie budzi zachwyt polskich pejzażystów. Wybierając tę część Mazowsza, warto odwiedzić Węgrów i Liw, ale także Siedlce, leżące w odległości 90 km od Warszawy. To dynamicznie rozwijający się ośrodek, którego historia sięga ponad 500 lat. Zwiedzanie najlepiej zacząć od położonego w centrum miasta ratusza (doskonały przykład ratusza handlowego), który wybudowano na miejscu drewnianych poprzedników, zniszczonych przez pożary. Został on ozdobiony figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemską (potoczna nazwa ratusza "Jacek" wywodzi się z legendy, według której do wykonania rzeźby pozował lokaj Aleksandry Ogińskiej o imieniu Jacek). Obecnie w ratuszu mieści się siedziba Muzeum Regionalnego. Na wprost ratusza, wznosi się barokowo-klasycystyczny kościół św. Stanisława. Obok znajduje się pałac – klasycystyczna rezydencja magnacka. Został on wzniesiony przez księcia Kazimierza Czartoryskiego i gruntownie przebudowany przez jego wnuczkę – księżną Aleksandrę Ogińską. Sąsiedztwo pałacu stanowi park założony w XVIII w. w stylu ogrodu włoskiego, następnie zamieniony na park sentymentalny z dziko rosnącymi drzewami, klombami, krętymi drogami i kanałami z licznymi wyspami. Dziś pełni funkcję parku miejskiego. Zabytkiem godnym obejrzenia, o stuletniej historii, jest siedlecka katedra. Monumentalny kościół, z charakterystycznymi, widocznymi w promieniu kilku kilometrów od miasta wieżami, został wybudowany zgodnie z zasadami i proporcjami średniowiecza. Zniszczone i odbudowane po II wojnie witraże, przedstawiają dzieje kościoła w Polsce i na Podlasiu.


Południowe Mazowsze - Radom


Południowe Mazowsze ma dwa oblicza. Opuszczając stolicę, najpierw mija się piękne lasy i malownicze sady, aby dotrzeć tam, gdzie rozciąga się ziemia obfitująca w zabytki przeszłości, dwory i pałace szlacheckie, a także kościoły gotyckie, barokowe i klasycystyczne. W swojej turystycznej przygodzie nie można pominąć miejsc takich jak Czersk czy Czarnolas, ale warto też zajrzeć do Radomia, który leży nad rzeką Mleczną i jest największym ośrodkiem miejskim w widłach Wisły i Pilicy. Do najbardziej interesujących miejsc w Radomiu, pod względem turystycznym, należą: klasycystyczny Ratusz (przetrwał w niezmienionej formie do naszych czasów i obecnie mieści Archiwum Państwowe), z którego wieży w południe rozlega się miejski hejnał; Dom Gąski i Esterki (kamieniczki mieszczańskie z XVII w.); Kolegium Pijarów (obecnie siedziba Muzeum im. Jacka Malczewskiego), Stary Ogród (pierwszy publiczny park miejski w Radomiu); oraz zabytkowy budynek starej elektrowni, w którym mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.


Zachodnie Mazowsze – Żyrardów i Płock


Zwiedzanie tej części Mazowsza warto rozpocząć od Żyrardowa. Jego niepowtarzalną atrakcją jest zabytkowe centrum (jedyny zachowany w całości, zespół urbanistyczno-architektoniczny miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX w.). Początek miastu dała fabryka lniarska, która powstała na początku XIX w. Był to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w ówczesnej Europie. W drugiej połowie XIX w. fabryka została rozbudowana, a wraz z nią osada, czyli osiedle dla robotników i kadry kierowniczej fabryki (w skład którego wchodziły kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury "ludowiec", a nawet pralnia i łaźnia miejska). Ten zabytkowy kompleks obejmuje centralną część miasta – ok. 70 ha.

Wyprawa nie powinna ominąć Żelazowej Woli – miejsca urodzenia Fryderyka Chopina, czy Sierpca. Koniecznie trzeba zwiedzić główne miasto w tym rejonie i zarazem historyczną stolicę Mazowsza – Płock. Prawdopodobnie właśnie tutaj zaczęła się historia regionu, dlatego dziś możemy podziwiać zarówno wczesnośredniowieczne grodziska, jak i zabytki architektury czy sztuki wszystkich epok: romańskie, gotyckie, barokowe i klasycystyczne. Miasto położone jest na wysokiej skarpie, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Koniecznie należy obejrzeć Wzgórze Tumskie z jego katedrą, promenadą, Zamkiem Płockim, Muzeum Mazowieckim oraz Diecezjalnym. Trzeba zajrzeć na Plac Narutowicza (dawny Rynek Kanoniczny z pałacem biskupów płockich), obejrzeć Odwach (budynek dawnej wartowni), oraz dwa domy „Pod Trąbami” i „Pod Opatrznością”. Potem, wytyczoną siedemset lat temu, ulicą Grodzką dotrzeć do Starego Rynku (centrum życia miejskiego do XIX w.). Dalej czekają chociażby: kościół farny pw. św. Bartłomieja, średniowieczna baszta i spichlerze oraz Szkoła Płocka.

 

ZAMKI I PAŁACE

 

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie jest nie tylko jednym z najcenniejszych zabytków wschodniego Mazowsza, ale również jednym z największych muzeów broni w Polsce.
Muzeum Zbrojownia ma obecnie trzy działy: militarny, artystyczny i historyczny. Posiada w swojej kolekcji broń palną, białą i drzewcową z XV–XX w. Szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego i malarstwa batalistycznego, zawierającą dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli czy Eryka Dahlberga.
W placówce organizowane są m.in. wystawy, plenery malarskie, koncerty muzyki klasycznej oraz turnieje rycerskie, w tym ogólnopolski doroczny turniej o pierścień Księżnej Anny, a także festyn archeologiczny i kolejne edycje Europejskich Dni Dziedzictwa (więcej na: www.liw-zamek.pl).

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie został wybudowany w drugiej połowie XIV w.
Jest jednym z najciekawszych obiektów nizinnego budownictwa obronnego w Polsce. Jak głosi legenda, po zamku ma też zwyczaj przechadzać się duch nieszczęsnej kasztelanowej, którą zazdrosny mąż kazał ściąć, podejrzewając o zdradę.
Zwiedzając zamek, warto obejrzeć wystawę prezentującą różne rodzaje broni białej i palnej oraz uzbrojenia ochronnego z okresu XIV-XVIII wieku. Będąc w Zamku warto odwiedzić mieszczące się w nim Muzeum Szlachty Mazowieckiej (więcej na:www.muzeumciechanow.pl).


MUZEA I SKANSENY

Muzeum Romantyzmu mieści się w oddalonym o 8 km od Ciechanowa kompleksie ogrodowo-pałacowym Dworku Krasińskich w Opinogórze. Muzeum Romantyzmu posiada dwie ekspozycje otwarte (w zameczku i oficynie). Od 1970 r. w każdą drugą niedzielę miesiąca odbywają się tu koncerty muzyki i poezji.
W ekspozycji muzealnej, przeplatają się ze sobą dwa tematy – Krasińscy i Napoleon. Mieszkańcami tych wnętrz byli Krasińscy, natomiast legenda napoleońska tworzyła klimat tego domu. Trzecim elementem scenariusza jest architektura zamku. Neogotyk był ulubionym stylem romantyków i w tym przypadku nie jest on wyłącznie oprawą, ale sam stanowi część ekspozycji. Należy także pamiętać, że pawilon ogrodowy był integralną częścią parkowej przestrzeni.
Wszystkie te elementy tworzą nastrój i atmosferę zamkowych wnętrz

(więcej na: www.muzeumromantyzmu.pl).

 

Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu to miejsce wyjątkowe. W swoich zbiorach posiada wiele niepowtarzalnych eksponatów – instrumentów dzisiaj już niespotykanych, zapomnianych, o których czytamy w dziełach literackich bądź znamy je z opowieści najstarszych członków rodziny. Są tam harmonie, dudy, gwizdki ze słomy czy pióra, diabelskie skrzypce czy burczybasy. W propozycjach muzeum znajdziemy m.in.: ekspozycję stałą "Polskie kapele i ludowe instrumenty muzyczne”, prezentującą kapele charakterystyczne dla polskiej muzyki ludowej, jak i instrumenty popularne kiedyś wśród ludności wiejskiej(więcej na: www.muzeuminstrumentow.pl).

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu charakteryzuje się przepięknymi zagrodami i wnętrzami chałup. Co roku w okresie Wielkiejnocy Muzeum przybliża zapomniany świat, związany z przygotowywaniem i przeżywaniem świąt. Zwiedzający mają okazję zapoznać się ze staropolskim zwyczajem barwienia jaj, wyrabiania palm wielkanocnych, robienia święconek i przygotowywania świątecznych posiłków.

Dodatkowo w każdą niedzielę i święto w okresie od 1 maja do 30 września Muzeum organizuje cykl imprez folklorystycznych, promując tym samym życie codziennie wsi, rzemiosło, zwyczaje, stroje i sztukę ludową. Zwiedzający mogą posłuchać prawdziwej kapeli ludowej i skosztować potraw kuchni regionalnej

(więcej na: www.mwmskansen.pl).


SPŁYWY KAJAKOWE, SZLAKI ROWEROWE I PIESZE

Mazowsze to jednak nie tylko zabytki, ale również piękne krajobrazy i dzika przyroda. Fakt, że turyści mają do wyboru liczne ścieżki rowerowe i piesze oraz szlaki wodne sprawia, że cały region można objechać, obejść i opłynąć, przy okazji świetnie się bawiąc. Spędzając czas w dolinie Bugu, okolicach rzeki Omulew, Pilicy czy w malowniczych zakolach Wkry – trudno uwierzyć, że jesteśmy tak blisko Warszawy. To idealne miejsca na wędrówki piesze, rowerowe, konne czy spływy kajakowe.

Turyści, którzy chcą w aktywny sposób poznawać uroki Mazowsza powinni skorzystać z możliwości, jaką dają spływy kajakowe. Z perspektywy kajaka można nie tylko zachwycić się pięknem przyrody, ale też zatrzymać na chwilę w kolejnej przystani, by poznać zabytki miejscowości, do której się dopłynęło. Jedną z rzek zapewniających nam takie atrakcje jest Pilica – jej otoczenie to enklawa dzikiej przyrody. 8 maja 2008 r. został tu uroczyście otwarty nowo oznakowany szlak kajakowy. Na terenie Mazowsza spływ Pilicą warto zacząć w Domaniewicach i stąd dotrzeć aż do Mniszewa.


PLAŻA I WODA

Każdy kto ceni sobie spokojny wypoczynek na łonie natury znajdzie w naszym regionie coś dla siebie. Wolny czas można tutaj spędzić nad Zalewem Zegrzyńskim, na Pojezierzu Gostynińsko-Włocławskim lub nad brzegami Narwi, Bugu czy Liwca.

Mazowsze jest ciekawe. Zachęcamy do zwiedzania.

 

(źródło: http://www.mazovia.pl)

Projekt "Rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w Legionowie" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013