Turystyka i kultura

 

Dobra siatka połączeń, wysoki poziom usług hotelowych, gastronomicznych, komunikacyjnych, a także łatwy dostęp do wielu atrakcji sprzyja rozwojowi turystyki Mazowsza. Oferta turystyczna województwa jest bardzo bogata.
Kultura Mazowsza tworzyła się dzięki przenikaniu wielu tradycji. Region był tyglem, w którym spotykali się przedstawiciele różnych wizji, prądów i narodowości. Z racji stołeczności, z Warszawą związanych było wielu spośród polskich twórców: malarzy, kompozytorów i pisarzy.


Region można odkrywać na wiele sposobów. To strony rodzinne wybitnych Polaków: Fryderyka Chopina (Żelazowa Wola),– Jana Kochanowskiego (Czarnolas), Kazimierza Pułaskiego (Warka) czy Aleksandra Świętochowskiego (Gołotczyzna). Przez Mazowsze można wędrować śladem wielkich bitew i wydarzeń historycznych lub szlakiem dworków i pałaców. Osoby zainteresowane tradycją urzekną takie miejsca jak Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Różnorodność krajobrazu oraz bogata historia i kultura regionu sprawiają, że można tu w ciekawy sposób spędzić nie tylko weekend, ale i cały urlop.


Niewątpliwą atrakcją Mazowsza są m.in. Zamek Królewski w Warszawie, zabudowa Starówki oraz liczne pałace i dworki szlacheckie w regionie, jak np. zamki w Ciechanowie, Czersku, Iłży, Liwie, Pułtusku czy Szydłowcu, a także pałace w Jabłonnej, Opinogórze, Sterdyni, zespoły pałacowo-parkowe w Chlewiskach, Jadwisinie i Orońsku czy dwory w Żelazowej Woli, Suchej i Stawisku.
Na terenie Mazowsza znajduje się Kampinowski Park Narodowy, powstały w 1959 r., chroniący tereny Puszczy Kampinoskiej. Występują tu zwierzęta, które rzadko spotkamy w innych częściach kraju. Żubry, łosie, bobry, rysie, kuny, jenoty są powszechnie spotykane. Spośród ptaków na szczególną uwagę zasługują orły i bociany. Flora jest dość pospolita, lecz zachwyca pięknem. Wiele tu kwiatów, np. sasanek, konwalii, przebiśniegów. Spośród drzew warto wymienić cisy i kosodrzewiny, ale też liczne brzozy, dęby, jesiony, topole.
Na pozostałych cennych przyrodniczo obszarach utworzono 9 parków krajobrazowych oraz 171 rezerwatów przyrody.

 

(źródło: http://www.mazovia.pl)

Projekt "Rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w Legionowie" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013